Rubriky
IT

Je dvoustupňové zabezpečení bankovnictví dostatečné?

V dnešní době mnoho z nás používá ke komunikaci s bankou především internetové bankovnictví. Je to výhodné – nemusí nikam chodit pokaždé, když potřebují někam poslat peníze nebo i jen zjistit stav svého účtu. Avšak vzhledem k tomu, že se často jedná o veškeré úspory daného člověka, jelikož se bezhotovostní platby u nás značně podporují, je jasné, že musí být také dobře zabezpečeny. A to se týká i přístupu k účtu přes internet. Rozhodně není dobré riskovat, že se nějaký člověk jednoduše do systému nabourá a peníze ukradne. Proto se nejčastěji používá takzvané dvoustupňové zabezpečení, kdy je potřeba dvou rozdílných potvrzení na dvou různých místech, že se jedná skutečně o vás.

 

placení přes mobil

 

Nejčastěji se jedná o heslo, které zadáte na počítači na webové stránce firmy a kód, který vám následně přijde v SMS. Tak je zajištěno, že bez mobilního telefonu se do banky zkrátka nepřihlásíte. I kdyby vám tedy někdo ukradl počítač nebo se vám do něj naboural a zjistil heslo k vaší bance, stejně by mu to nebylo nic platné. Tento systém se zdá jako neprůstřelný. Přeci jen, že by nám někdo ukradl počítač či jen heslo a zároveň i mobilní telefon je značně nepravděpodobné. Přesto i zde najdeme slabiny, kterých dokážou někteří lidé využít. A je dobré o nich vědět.

 

jak funguje internetové bankovnictví

 

Nejčastěji vše probíhá tak, že vám zavolá neznámé číslo, kde se volající představí jako zástupce vaší banky. A protože je s vaším účtem nějaký problém, je nutné provést nějaká ověření, aby nedošlo ke ztrátě vašich peněz. Proto vás požádají, abyste jim nadiktovali číslo účtu, heslo a následně i ověřovací kód, který vám přijde na mobil. Jde samozřejmě o podvod, jak z vás vylákat peníze. Podobně tomu může být, když zavoláte na číslo, které se objeví u hlášení, že máte v počítači virus. V tomto případě se s vaším počítačem dálkově spojí, nechají vás se přihlásit do banky a následně vám peníze jednoduše ukradnou. Rozhodně zde tedy zachovávejte veškerou opatrnost a nikomu žádné své údaje nesdělujte. Nikdy totiž nevíte, kdo na druhé straně sedí.

Rubriky
IT

Srdce počítače

Tak na prvním místě je to pochopitelně napájení. Bez něj nastává problém. Nu a tím druhým, co je velmi důležité je procesor. Ten udává počítači rychlost, uděluje příkazy a řídí vlastně skoro všechny procesy, které v počítači zrovna probíhají. Je to vlastně srdce, ale i mozek celého stroje. Ve své podstatě moc moudrý však není. Umí jen jedničky a nuly. Vypnuto a zapnuto. Víc ne. Jenže když se jich spojí obrovská množství, vzniknou programy, které určují, co se bude dít. Pro procesor je nejdůležitější údaj jeho rychlost. Dnes běžně přes nebo kolem dvou nebo tří giga. Čím pomalejší procesor, tím horší a slabší je počítač. Může se sekat a nezvládá některé programy. Proto je dobré vědět, jaký je procesor právě v kterém stroji. Popřípadě je tato znalost dobrá při koupi nového.  

procesor AMD

Rychlost se udává v Hertzích. Jejich počet znamená počet operací za sekundu. Ovšemže je pak ještě třeba vzít v potaz počet jader a jeho architekturu. To jsou nejvíce používané údaje. Stále to však není všechno. Je jich zde ještě spousta, procesor je totiž hodně složitá věc. Mistři a znalci těchto věcí znají ještě další spoustu údajů, které amatérovi neřeknou vůbec nic.

procesor

Například efektivita mikro kódu, numerický koprocesor nebo i počet instrukčních kanálů. O šířce slov a dat už nemá ani smysl hovořit. A vidíte, ještě bych vynechal takzvaný řadič. Ten dělá to, podle čeho se nazývá, Totiž čte data a řadí je. Načítá je z operační paměti, dekóduje a posílá pak signály dalším jednotkám v procesoru. Pokud s tím vším dohromady umí někdo pohrát, může to všechno dohromady zrychlit. Tomu se říká přetaktovat. Rychlost procesoru se totiž také měří v taktech, v hodinovém cyklu za sekundu. Tady mi to již hlava nebere, takže vám to musí stačit takto. Největší výrobci procesorů jsou například Intel, Nvidia, AMD nebo Apple. Nuže, nyní víte alespoň něco o srdci počítačů. 

Rubriky
IT

Jaké máme druhy počítačových virů

Jednou z největších obav každého majitele počítače je to, že se do něj dostane nějaký virus. Většina má však jen povrchní představu o tom, jak takový vir funguje a co vše může napáchat.

 

Obvyklá představa je, že nebudeme mít přístup ke svým souborům, nebo se začnou chovat divně. Tak ale pracuje jen malé procento. Většina z nich je mnohem zákeřnější v tom, že si ani nevšimnete jejich přítomnosti. Napáchané škody jsou tak mnohem vyšší.

 

Je pravdou, že staré typy virů, které vám změnily například pozadí plochy už prakticky nevidíme. Důvodem je samozřejmě to, že se na ně prakticky hned přišlo a byly tak obvykle odstraněny ještě předtím, než stihly způsobit nějakou škodu. Dnes je to však jinak.

 

práce na počítači

 

Jedním z nejběžnějších typů je ten, který se navenek nijak neprojevuje. Místo toho sbírá informace z vašeho počítače, jako jsou například uložená hesla, a posílá je svému tvůrci. Ten jich pak může velmi snadno zneužít.

 

Velmi populární jsou také ty, které vám budou neustále zobrazovat vyskakovací okna s nejrůznějšími reklamami. Ty většinou bývají na ne zrovna čestné firmy, případně na pornografické stránky. Cílem je samozřejmě, abyste na ni kliknuli a zvýšili návštěvnost dané webové stránky.

 

hledání přítomnosti viru

 

Co se šíření týče, tak to často probíhá nepozorovaně – například může být z vašeho e-mailového či Facebookového účtu poslána zpráva všem vašim kontaktům s odkazem, po jehož otevření se do jejich zařízení také stáhne virus.

 

Jak se tedy proti tomu bránit? Základem je samozřejmě kvalitní antivirus. Zde se rozhodně nedoporučuje používat demoverze či programy, které jsou zdarma. Ty totiž obvykle nemají kompletní databázi a nejsou průběžně aktualizovány. Ochrana, kterou poskytují, tedy není ani zdaleka tak dobrá, jak by mohla být.

 

Dalším opatřením by mělo být to, že nebudeme stahovat nic ze stránek, které nejsou stoprocentně důvěryhodné. I kdyby to bylo jediné místo, kde lze najít daný program či soubor, věřte, že za to riziko to rozhodně nestojí.

Rubriky
IT

IT – povolání, o které je zájem

V současnosti je velká poptávka po mnoha profesích, ale jedna z nich vyčnívá. Je to IT, zejména programátorství. Pokud jste v poslední době procházeli inzeráty zaměstnavatelů, dost možná vám neunikly právě inzeráty shánějící zaměstnance v IT sféře. Většina z nich se týká kvalifikovaných pracovníků právě na pozici programátora. Určitě jste si všimli nabízených platů, které opravdu nejsou nízké.

zdrojový kód

Patří mezi ty nejvyšší. Pokud nevíte, kam po škole zavítat, chcete zaměstnání s vysokými příjmy a nebo prostě chcete mít možnost pracovat z domu, můžete vyzkoušet právě tento obor. Zdálo by se, že je to téměř nemožné, ale je mnoho lidí, kteří si na začátku své cesty za programováním připadali jako vy. Že se to nenaučí a je moc těžké. Existuje mnoho programovacích jazyků, ve kterých se píšou weby nebo databáze. záleží, zda byste chtěli pracovat pro korporáty a nebo spíše pro malé firmy, nebo takzvaně sami na sebe. Ideálním začátkem je si o této práci něco přečíst, případně shlédnout videa. Projděte si internet, a hlavně se podívejte na poptávku programovacích jazyků. Někdo vyžaduje javu, někdo chce Python, další firma chce C++ a jiná zase vyžaduje JavaScript. To jsou čtyři nejrozšířenější jazyky, se kterými je dobré umět pracovat. Podle nabízených platů snadno zjistíte, který stojí zato umět. Pokud vás tato práce zaujala, určitě to alespoň zkuste.

muž programuje

Programátorů je málo, a firmy jsou po nich lačné. Nabízí budoucím zaměstnancům mnoho velmi atraktivních bonusů a plat snů. Není to ale zadarmo. Musíte mít co nabídnout – právě um programování. Zapište se proto do kurzu, a naučte se vše od začátku. Kurzy sice nejsou levné, ale investice do nich se vám velmi vyplatí, a mnohonásobně vrátí. Není výjimkou, že programátoři mají platy i ve výši sto tisíc korun měsíčně a více. Ač se to může zdát jako pouhé klikání do klávesnice, není tomu tak. Práce to opravdu snadná není, ale pokud absolvujete kvalitní kurz, na trhu práce se rozhodně neztratíte.