Rubriky
Politika

Politické dění

Politika je něco, co dokáže rozhádat skupinky lidí, ne-li i rodiny. Musím říct, že mě se to jednou týkalo a byla jsem z toho velmi nešťastná. Bylo to asi před pěti lety, kdy jsem se s otcem jen tak dívala na film. Byla potom reklama a dávali tam nějakou upoutávku na politiku a nějaké okolnosti kolem. Já jsem ze srandy něco jen tak plácla a otec si to vzal velmi osobně. Chápete to? Jen jsem řekla vtipnou poznámku na vlastně úplně cizího člověka a otec se na mě urazil. Musím říct, že jsem byla velmi v šoku. Potom jsem si říkala, že si otec asi dělá srandu, ale on to myslel vážně. Takže já jen utrousím poznámku na politika, kterého otec uznává, on se na mě naštve.

O politice se dá mluvit i hodiny

Nechápala jsem to. Sice uznávám, že ta poznámka nebyla zrovna dvakrát slušná, ale chápejte mě. Byla to ode mě sranda a myslela jsem, že to otec nebude brát vážně. Asi deset minut byl klid. K mému neštěstí se reklama ještě jednou opakovala.  No, teda spíše asi kampaň to byla než reklama. Ale to je jedno. A jakmile kampaň skončila a začal film, tak se otec najednou rozmluvil. Říkal, jaký politik a jaká strana chce pro nás to nejlepší a zeptal se mě, jestli půjdu volit tu jeho vyvolenou stranu. Musím říct, že jsem o té straně nevěděla zhola nic. Já se tak nějak obecně o politiku moc nezajímám, sleduji jen to, co je ve zprávách, jinak další informace záměrně nevyhledávám. To můj otec je teda jiná liga. Dokáže hodinu na internetu číst politické dění a taky si u toho pěkně zanadávat. Vždyť se s ním nebaví ani jeden kolega v práci, jak stále hovoří jen o politice. Jedny politické strany pomlouvá, další vychvaluje do nebes. Musím říct, že mě už s tím dost štve. 

Politika je ošemetné téma

A nejsem sama. Maminka už taky nadává, jak otec všem cpe svoje politické názory a téměř nás nutí, abychom volili toho, koho chce on. Já jsem se ale už jemu jednou vzepřela. Prostě jsem mu řekla, co si obecně o politice myslím, že ji nesleduji a je mi po tom nic. Můj cíl zájmu je spíše ekologie a moje studium než nějaké politické dění. Sice ano, někdy na to kouknu, ale jen kvůli tomu, abych měla o tom nějaký přehled, jako každý občan. 

Rubriky
Politika

Multikulturalismus

   S trochou nadsázky lze tvrdit, že kolik na světě existuje jazyků, tak tolik je kultur. Proto tak jako je možné si osvojit cizí jazyk, tak je možné osvojit si cizí kulturu. Někdo je motivovaný z rozličných důvodů, nebo jen talentovaný a učí se cizí jazyk lépe než druhý. Přesto existuje jen určitý počet jazyků, který je jednotlivec schopný se naučit. Znáš si osvojí jazyk z prostředí, které je mu kulturně bližší, ale není to podmínkou. Ovšem pravdou je, že pokud se někdo chce seznámit dobře z rozdílnou kulturou, tak jazyk té kultury je branou k jejímu poznání.

Multikulturní město

      V úvodu jsem uvedl, že lze mít znalosti o kultuře, ve které jsme nevyrostli. Základní podmínkou k tomu je snaha a projev skutečného zájmu. To bohužel není při setkávání lidí z odlišných kulturních prostředí vždy pravidlem. Neochota navzájem se poslouchat a nízká snaha o pochopení toho druhého vede k napětí, nedorozumění a ke konfliktům. Přitom ta snaha by měla být na obou stranách představitelů odlišných kultur.

      Evropská unie ráda sama sebe představuje jako multikulturní společnost, která je otevřená každé kultuře. V jejím prostoru se mají setkávat příslušníci rozlišných kultur a sami sebe navzájem obohacovat. To je velmi ambiciózní myšlenka. Je to vůbec možné a jak se daří naplňovat Evropě tuto myšlenku? Na to neexistuje jednotná odpověď, protože k naplňování této myšlenky je důležitá ochota všech zúčastněných. Přitom platí, že čím více jsou od sebe jednotlivé kultury odlišné, tím klesá ochota všech aktérů spolupracovat. V roce 2015 čelila Evropa velké uprchlické vlně z rozlišných důvodů, ale předně se jednalo o uprchlíky před válkou z velmi rozdílného kulturního prostředí. Bohužel evropská společnost na takovou situaci nebyla vůbec připravena a podle toho uprchlická krize probíhala. Více živelně a v chaosu, než organizovaně. To sebou přineslo i spoustu chyb. Nekontrolovatelně otevřené hranice se staly pozvánkou nejen pro lidi v nouzi, ale i pro kriminální skupiny. Vzniklý chaos díky evropské nepřipravenosti využilo vedle válečných uprchlíků další pestré palety různých skupin lidí. To vedlo k varování bezpečnostních služeb, že tato situace povede ke zhoršení bezpečnostní situace v Evropě. Bohužel se toto varování následně několikrát potvrdilo. Navzdory politickým proklamacím.

      Je hezké prezentovat Evropu, jako multikulturní prostředí, ale bez určitých pravidel a připravenosti toho pouhým prohlášením nelze dosáhnout. Doufejme, že se politici dovedou poučit. Demografové varují před stárnutím populace v Evropě a před jejími následky. Částečným řešením tohoto problému mohou být migranti. Přitom čím jsou z kulturně bližšího prostředí, tím snáze se asimilují v novém prostředí a potom platí ta evropská myšlenka o vzájemném s obohacování lidí a kultur. Samozřejmě neplatí, že lidé ze zcela odlišného kulturního prostředí se nemohou asimilovat v novém prostředí a stát se pro hostitelskou kulturu přínosem. Pouze vždy a bez výjimky platí, že míra úspěchu závisí na snaze všech zainteresovaných stran.  Příkladem lze uvést Turecko a Německo. Po Druhé světové válce bylo v Německu nedostatek pracovní síly. Tuto poptávku postupně začala uspokojovat turecká pracovní síla. Protože v Turecku bylo naopak nedostatek pracovních příležitostí. Vzájemná dohoda dvou poměrně výrazně odlišných kultur slavila i přes různé problémy úspěch. Obě strany projevily dostatečnou snahu se navzájem porozumět. Navzájem se respektovali a naslouchali si. To vedlo k oboustranné prospěšnosti. Přes větší kulturní rozdíly došlo díky oboustranné snaze k vzájemnému obohacení obou kultur v jejich prospěch. Nemalou roli v tomto procesu mělo vzdělání. Čím vyšší vzdělání, tím vyšší předpoklad dosáhnout úspěchu.

      Německo nebylo jedinou zemí, která se po válce potýkala s nedostatkem pracovní síly. Jakou druhou zemi, kterou lze uvést byla Francie. Ta zvala lidi ze svých bývalých kolon do země, aby jí nově příchozí pomohli zaplnit prázdná pracovní místa. Jednalo se většinou o lidi z různého muslimského prostředí. Zkraje se zdálo, že projekt bude minimálně stejně úspěšný, jako v Německu. Později se bohužel díky slabé migrační politice a nedostatečně řízenému migračnímu prostředí projevilo více problému, než v sousedním Německu. Jinak řečeno, ne vždy se našla shoda a snaha jednotlivých stran si navzájem porozumět a respektovat se. To vedlo k tomu, že některé nově příchozí skupiny cíleně odmítli respektovat kulturu hostitelské země. Uzavřely se do sebe a nikoho zvenčí do své minority nepustily. Tím vznikaly takzvané no go zóny. Neboli místa, kde se mnohdy nerespektují zákony a pravidla hostitelské země, ale vytváří si svá specifická, kterými se řídí i v případě, že tím porušují zákony země do které tyto skupiny obyvatel přišli. Někdy nemají ani zájem naučit se jazyk země do které se přistěhovali. Což je jak již jsme si uvedli základní předpoklad dobře poznat nové kulturní prostředí. Řízená migrace je pro Evropu prospěšná, ale nelze zavírat oči i před výzvami, které migrace přináší a je vždy na ochotě a připravenosti všech zúčastněných stran tyto výzvy řešit. Přehlížení, nebo popírání i problémů s touto otázkou spojenými, tak jako dělají někteří evropští politici se tyto problémy nevyřeší.

Lidé ve skupině

       Je možné mít znalosti o kultuře ve které jsme nevyrostli. Pokud nemají být jen povrchové, tak je třeba seznámit se s jazykem dané kultury. To mi umožní lépe pochopit mentalitu a myšlení lidí z dané kultury. Je dobré mít na paměti, že v novém prostředí jsem hostem a proto se chovat s úctou a respektem k hostiteli. Čím je nová kultura blíž k té mojí, tím rychleji o ní získám povědomí. To mi ovšem nebrání získat znalosti i o zcela jiné kultuře, jen je to složitější. Vždy se jedná o to kolik úsilí tomu budu věnovat. Přitom vzdělání mi může být dobrým nástrojem na cestě k úspěchu.

Rubriky
Politika

Půjčovna svatebních šatů plní sny nevěst


Blíží se váš vytoužený velký den a chcete být tou nejkrásnější nevěstou? Žádná nevěsta se neobejde bez krásných svatebních šatů, které podtrhují její výjimečnost a jedinečnost svatebního dne.
V první řadě je potřebné si vybírat podle toho, v jakém stylu se bude odehrávat ten velký den, a to od obřadu až po oslavu. Zlatou a pořád oblíbenou klasikou a tradicí jsou šaty dlouhé a bílé včetně závoje či vlečky a účes může být doplněný i o korunku. Letí také odstíny šatů krémové a champagne. Ale vyloučený není ani extravagantní styl a různé barevné odstíny od fialové až po modré či daleko více odvážné barvy.
sedící žena ve svatebních šatech
Dalším kritériem výběru je samozřejmě samotná postava nevěsty a vůbec si nemusíte dělat starosti, že jste příliš hubená či naopak plnoštíhlá či těhotná, protože půjčovna svatebních šatů se postará o všechno.
Každá nevěsta je výjimečná bez ohledu na postavu, takže každá si najde svoje vysněné šaty. Díky individuálnímu přístupu se v salonu postarají o úpravu či dokonce šití na míru. Pokud hledáte spojence, kteří vám s výběrem vhodných a vysněných svatebních šatů pomůžou, tak právě tady dostanete vše, co potřebujete.
Rozmanitý sortiment uspokojí potřeby i představy
Právě pro váš svatební den je určený pestrý výběr možností od šatů dlouhých přes krátké až po bílé, barevné, jednoduché, luxusní nebo extravagantní.
Můžete si tak vybrat podle svého vkusu, stylu i představ a stát se nevěstou, o které jste vždycky snily. Získáte na výběr ze spousty originálních kousků nebo si je můžete nechat ušít přímo na míru představám a nebudete muset svoje sny měnit.
Je úžasné kolik skvělých možností se vám nabízí, a to jen proto, aby každá nevěsta byla krásná a výjimečná a ženich každé z nich zůstal zkamenělý úžasem.
novomanželé v lese ve svatebním
K šatům patří i vhodné doplňky, pro které rovněž nemusíte daleko, a s jejich výběrem vám ochotně personál půjčovny pomůže i nechá vyzkoušet. Je důležité nejen skvěle vypadat, ale se tak i cítit.