Jakého papouška pořídit začátečníkům

Chov ptactva a pochopitelně i exotických papoušků vyžaduje sice určité nároky, ovšem zvládnou jej po krátké době i menší děti. Každý začátečník by však neměl mít na úvod přehnané požadavky, ideálním druhem jsou v tomto případě andulky nebo menší druhy, např. chůvičky či zebřičky. Velké druhy, např. Kakadu, Amazoňana, nebo Araraunu by měli mít doma již zkušení chovatelé. 
krmení andulek.jpg

Teorie versus praxe

Teoretická příprava je stejně důležitá, jako praktická fáze. Využijte obrovské výhody dnešní doby, kdy máte k dispozici Internet. Nastudovat teorii je poměrně snadné, máte-li k dispozici dostatek materiálů a vězte, že tam je naleznete. Ještě před třiceti lety byste byli odkázáni na knihkupectví s omezeným výběrem, anebo na zájmové kroužky chovatelů, případně telefonický kontakt.
exotický pták.jpg

Omezení ze strany chovatele

Každý chovatel domácího zvířectva musí pamatovat na to, že jsou na něm jeho miláčci závislí. Musí mít tedy dostatek času a trpělivosti snášet i případné nepříjemnosti a finanční náklady nebo časová omezení. Musíte se pravidelně starat o čistotu klece nebo voliéry, o dostatek čisté pitné vody a vhodného krmiva, případně čerstvých výhonků a větviček.

Překrmování

Začínající chovatele to občas svádí k přehnané péči, především co se týče stravy. Papoušek by měl dostávat pravidelně do misek tolik zrn, které zvládne zkonzumovat za 24 hodin, jestliže v misce přebývají, příště množství uberte. Obilná zrna jsou zpravidla základem stravy, k nim přidávejte pak i vařenou rýži, čerstvou zeleninu, kousky ovoce, ptačinec, a občas také černé uhlí.
korela chocholatá.jpg

Pozornost

Ptáci uzavření v kleci nevnímají svět kolem sebe jako nebezpečný prostor a necítí se tu uzavření a osamělí, pokud jim věnujete svůj volný čas. Jsou spokojení i v malé kleci, jestliže jste nablízku. Považují vás za člena rodiny a za přátele, zvláště pokud se k nim chováte s úctou jako k živému tvoru. Papoušci rádi opakují některá slova, jsou nesmírně inteligentní a učenliví, mějte na paměti, že jsou zařazeni do šesti nejinteligentnějších představitelů zvířecí říše, spolu s delfíny, šimpanzy a orangutany, krkavci a vránami, domácími vepři a vosami kutilkami. Překvapivé je, že se jim např. nevyrovná inteligencí ani pes, kočka, nebo kůň.