HUDBA STÁLE K DISPOZICI

Ne každý je nadšený do poslechu hudby. Někomu stačí jednou za čas zapnout rádio, někomu stačí zapnout televizi. Někdo se spokojí s každodenním posloucháním stále stejných písniček z rádia. Někdo však ale rád poslouchá různé žánry, různé písně, ať už podle nálady nebo podle situace, ve které se nachází. U nás je aktuálně na výsluní pět hudebních streamingových služeb.
 sluchátka s mikrofonem
I když to není zcela nové, teprve v poslední době si streamingové služby přišly konečně na své a lidé je začali využívat hojně. Ale jak k tomu došlo, že hudba je najednou takto snadno k dispozici? V předchozím desetiletí totiž vizionáři Steve Jobs a Bill Gates tlačili hodně na to, aby velké nahrávací společnosti přestaly trvat na obrovských maržích a protipirátských ochranách pro potírání hudebního pirátství. Přišlo jim to naopak nesmyslné a způsobující zcela opačnou činnost široké veřejnosti. Tito vizionáři totiž věděli, že je potřeba mít snadno k dispozici hudbu ke stažení na internetu, i když za nějakou platbu. Čím snadnější, tím lepší.
 
Díky nim tedy proběhla obrovská revoluce, která umožnila nejen stahování hudby za jednorázový poplatek, ale také se upustilo od nesmyslných omezení a díky všem novelám a inovacím brzy došlo nejen na možnost stahování za poplatek jednotlivých skladem, ale právě na streamování hudby z rozsáhlé knihovny zdarma (samozřejmě s reklamou) a nebo za měsíční paušál bez rušivých reklam a s dostupnými písněmi třeba i off-line. Samozřejmě pak se liší i různě vysoké poplatky, ale v přepočtu průměrně základní paušál vychází cca na 200,- Kč.
 
Jako první se na českém internetu objevila MusicJet v roce 2011. O rok později se u nás objevil Deezer a postupně se přidaly další služby, celosvětově známé, jako jsou Spotify, Google Play Music, Apple Music a další.
 saxofon
Zajímavé v této chvíli je, jak využívají data uvedené streamovací služby. Dle dostupných zdrojů je průměrný objem dat přenesených za jednu hodinu poslechu hudby u Deezer cca 170 MB, u Spotify 11MB a například u českého MusicJet cca 93MB.
 
Takže nezapomeňte, že vás to bude stát nejen paušál, ale také data. Nicméně za v podstatě neomezenou hudbu si to jistě i vy rádi dopřejete!